Kapı Giydirme ve Öğenciler Üzerindeki Etkisi

  • Tarih |

Eğitimin temel ayağı olan öğrenciler için öğrenmeyi kolaylaştırıcı bir kaç ipucu ile sizlerleyiz. Öğrencilerimiz artık o kadar çok uyarıcı ya maruz kalıyor ki ders esnasında tek başına öğretmeni dinlemek onlara artık ilgi çekici gelmiyor. Biliyoruz ki öğrenmenin başlaması için gerekli olan şey öğrencinin bunu talep etmesidir. Yani öğrencinin ilgisi olmasa bile derse ve o esnada konuya güdülenmesi çok önemlidir. İyi gidülenmiş yani ikna edilmiş öğrenci dersi dikkatle dinleyecek ve bilgiye ulaşmak isteyecektir.

Öğrencilerimizin öğrenmesini kolaylaştıracak diğer bir etken ise zevk verici bir eğitim ortamıdır. Dersliklerin ve okulun çocukların düzeyine uygun olarak eğlenceli ve ilgi çekici hale getirilmesi onların okulu sevmesine ve daha başarılı olmasına neden olacaktır. bunun için güzel bir kapı giydirme çok etkili olacaktır.

Diğer bir etken ise öğrenciyi olumlu motive edebilmektir. Özgüvenini arttırıcı şekilde onu başaracağına inandırmak gerekir. Kendisine olan saygısını, güvenini ve gurur duygusunu arttırmak gerekir. Motive olmamış bir öğrencinin derse olan ilgisi azalır.

Eğitim ortamlarını düzenlerken şuanda artık çok yaygın olan görsel materyallerin başında geliyor kapı giydirmeler... Daha öğrenciyi sınıfa girmeden motive eden, güdüleyen kapı tasarımlarına rastladığım okulavm.net teki bu görsel beni çok etkiledi. Geçenlerde dinlediğim yabancı uyruklu bir öğretmenin sözlerini getirdi aklıma. ‘onlara benim sınıfım için özel olarak seçildikleri söyledim.Evet insanlar ne yapamadıklarını duyduklarında değil ne yapabildiklerini fark ettiklerinde daha başarılı olurlar. Bakın ‘görsele biz özeliz’ diyor. Farklıyız, başarılıyız, önemliyiz diyor. Böyle bir kapıdan içeriye giren öğrenci öğrenme için gerekli motivasyon ve güdülenmeyi almış olacaktır. O kapı, sınıfına ait bir benlik oluşturacaktır. Öğrencinin okuldaki diğer sınıflardan farklı hissetmesini sağlayacaktır.

Yine başka bir görselde de öğrenciler kendilerini sınıflarında mutlu bir aile gibi hissedecek algısı oluşturulmaya çalışılmış. Ne kadar olumlu duygular uyandırıyor biz mutlu bir aileyiz yazısı.Sınıfın kapısından içeriye girince sınıfına daha sevgiyle yaklaşacak. Sevgi öğrenme için şart. Bence harika tasarlanmış bir kapı giydirme.

Başka bir görselde öğrenci olumlu duygularla motive edilmiş. Sınıfta ve okulda nasıl olması gerektiği hissettirilmiş.

Kısacası öğrenmenin kolaylaşması için renkli ve zevk verici düzenlenmiş eğitim ortamları motivasyon sözleriyle öğrenciyi motive edecek ve güdülreyecektir.

Yazımın altında paylaştığım görselleri okulavm.net sitesinden incelemenizi tavsiye ederim. Benim beğendiğim ve size de önerdiğim motivasyonu arttıracak kapı tasarımlarına burdan ulaşabilirsiniz.